Galeria Plakatu
Włodka Orła

GALERIA PLAKATU WŁODKA ORŁA
od marca 2009 współtworzy Galerię Plakatu Polskiego w BUW, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Włodek Orzeł Galeria plakatu Plac na Rozdrożu, Polplakat

Galeria plakatu "Plac na Rozdrożu" operująca skróconą nazwą "Polplakat", powstała w 1993 roku. Zajęła opuszczone przejście podziemne i wypełniła gabloty kolorowymi plakatami. Powstała jedyna w Polsce uliczna galeria plakatu, gdzie przechodnie obcują ze sztuką plakatu, jak za najlepszych lat tej dziedziny sztuki. Zakonczyla swoja działalność "Na Rozdrożu" w lutym 2009 r., a od marca współtworzy Galerię Plakatu Polskiego w BUW, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Plakatkunst aus Polen, Roman Kalarus

Galeria opiera swą działalność na kolekcji tworzonej od 1981 roku i obejmuje plakaty polskie powstałe po 1945 roku. Kolekcja liczy około 7 tysięcy tytułów uporządkowanych według nazwisk autorów prac i opisanych w katalogu kolekcji. Najliczniej reprezentowana jest twórczość następujących artystów: Waldemar Świerzy (około 600 plakatów), Andrzej Pągowski (około 400 prac), Jan Młodożeniec (250), Jerzy Czerniawski (200), Roman Kalarus (150), Wiktor Sadowski (150), Henryk Tomaszewski (150), Wiesław Wałkuski oraz innych autorów.

W oparciu o ten zbiór możliwe jest organizowanie tematycznych i autorskich wystaw. Możliwa jest też współpraca z innymi galeriami i ośrodkami kultury polskiej w kraju i zagranicą.

Plakaty z kolekcji brały udział w wystawach:

Różewicz, Łukaszonek Żebrowski, Plakaty z Polski

Wystawy w Galerii Schody 2010-2017